Üçüncü Dalga Kahve Nedir?

Kahve dediğimiz şey aslında öyle tek kelimelik anlatımdan çok daha fazlası değil mi?

Kahve bir bağlayıcılıktır. Sohbeti, insanı, gündüzü, akşamı her birini birbirine bağlar. Üstelik bağışlayıcıdır. Sen muhabbeti koyulaştırırken o çoktan soğumuştur, ama soğuk hali ile bile keyif aldırır.

Yaz kış demeden aratıyor kendini kerata. Hal böyle olunca da kahve severleri yeni tatlar aramaya yönelten akımlar ortaya çıkıyor.

Demek ki senin gibi benim gibi düşünenler çok, demek ki hazır kahveleri fazla kimyasal ve yetersiz bulmaya başlamışız ki hayatımızda ‘Üçüncü dalga kahve’ diye bir kavram yer edinmeye başladı.

Peki ama nedir bu kavramın anlamı?

Yalan değil, bende İstanbul Coffee Festival’da katıldığım seminerde öğrendim diğer dalgaların birbirinden farkını. Hadi gel o notları seninle de paylaşayım.

Birinci dalga kahve : Bu akımın kökü 1800’lü yıllara dayanıyor. Keşfedilmesi ile katlanarak büyüyen kahve tüketimi olarak adlandırdığımız birinci dalga, 1900’lü yıllarda evlerimize giren kahve markalarıdır. Herkesin bildiği Nescafe’yi buna örnek verebiliriz.

1. dalga kahve

İkinci dalga kahve : Yakın geçmişte hayatımıza giren bilinmiş kahve şirketleriyle tattığımız Grande, Latte, Frappuccino, Espresso ve benzeri kavramlara tekabül etmektedir. Starbucks’ı ikinci dalga kategorisinde örneklendirebiliriz.

2.dalga kahve

Üçüncü dalga kahve : 3. Dalga Kahve terimi çok yeni bir terim ve bu yüzden tarihçesi hakkında geniş olarak anlatılacak çok fazla bilgi bulunmuyor. Trish Rothgeb’in SCAA’nın Roaster Guild 2002 Kasım ayı makalesinde kahvenin geçtiği aşamaları tanımlarken bu terimi ilk defa kullanmıştır, ancak tanımlamak istersek; son bir kaç yılda hayatımıza giren, kahve merakının profesyonelleşmiş halidir diyebiliriz.

Bu akımda kahveye ticari bir mal ya da sıradan bir içecek olarak bakılmaz. Kahvenin sanat olarak tabir edildiği bu akımda, baristalar adeta sanatçı konumdadırlar. Genellikle farklı ve modern tasarıma sahip üçüncü dalga kahve dükkanlarında, kahve çekirdekleri paketle ya da hazır değil de üretildiği yerden alınıp, yine dükkanlarda kavrularak işlenirler.

3.dalga kahve

İstanbul Coffee Festival’dan topladığım meyveleri sana da tek tek anlattım, kahve demleme metotlarını da bir başka postta anlatacağım.

O zamana kadar şeker tadında kal…

Bir cevap yazın

12 − seven =