San Sebastian Cheesecake

Son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığım ve ilk fırsatta denemek istediğim bir tatlıydı San Sebastian Cheesecake. Diğer cheesecake’lerden farklı olmasının yanı sıra üzerinin yanık olması beni cezbetti. Bence üzeri yanık olan her tatlı muhteşem. Üstelik bir kaç malzeme ile kısa sürede hazırlanıyor olması da ayrı kolaylık sağlıyor.

San Sebastian Cheesecake biraz ‘hadi bir tatlı yapalım çokta özenmeye gerek yok’ deyipte ortaya çıkmış gibi. 🙂
Tabana ihtiyaç yok, saatlerce sos kaynat soğumasını bekle derdi yok, yüksek ısıda çabucak pişsin aman yanarsa yansın, kıvamı cıvık mı olmuş ne olacak canım’ denilmiş ve öylece sunulmuş sanki. Deneyince ne demek istediğimi anlayacaksın. 😉
Her ne düşünülmüşse düşünülmüş çok iyi olmuş bence. He yok ben illa tabanı olan soslu bir şeyler yapayım diyorsan da işte frambuazlı cheesecake tarifi burada. 😉

San Sebastian Cheesecake’in iki püf noktası var. Birincisi kullanılacak yumurta sayısı çok olduğundan kokusu baş belası oluyor, o yüzden servis etmeden mutlaka bir gün önce tatlıyı yapıp dolaba koyarsan bu kokuyu engellemiş olursun. Biz 2 kişi olduğumuz için koca tatlıyı hemen tüketmemiz zor oluyor, o nedenle 2 – 3 gün kadar dolapta durdu ve durdukça bir önceki günden çok daha lezzetliydi diyebilirim.
İkicisi ise, çatlama olmaması için labne yerine krem peynir kullanın diyorlar. Ben bunu göze alarak evdeki malzemeleri kullanmayı tercih edip san sebastian cheesecake’i labne ile yaptım ama beklediğim gibi olmadı. Çatlama sıfır, sanırım karışımı çok karıştırmamanın avantajıydı ama tabii tercih senin. Riske atmamak için krem peynir ile deneyebilirsin. Şimdi malzemelere geçelim mi? Haydi başlayalım bakalım.

Malzemeler

– 4 yemek kaşığı un
– 2 su bardağı krema (oda sıcaklığında)
– 900g beyaz krem peynir (oda sıcaklığında)
– 6 adet yumurta (oda sıcaklığında)
– 1 + 3/4 su bardağı toz şeker

blank
San Sebastian Cheesecake Yapımı

– Öncelikle malzeme az olduğu için hazırlama süren çok kısa, o yüzden fırını önden 190′ ısıtmaya başla ve kelepçeli kalıbın içini ve kenarlarını yumuşamış tereyağ veya margarin ile iyice yağla. Kalıptan dışarı biraz taşacak şekilde yağlı kağıdı kesip kek kalıbının içine oturt.
– Şeker ve peyniri iyice karışana kadar çırp.
– Çırpmaya devam ederken yumurtaları birer birer (aralarda çırpmak suretiyle) ekle.
– Kremayı da ekleyip sadece malzemeler karışana kadar çırp.
– Unu da her bir yemek kaşığı ilavesinden sonra çırpacak şekilde ekleyip karıştır ve kek kalıbına döküp 45-50 dakika kadar pişir. Eğer içi cıvık olmasın dersen bu süreyi 5-10 dakika daha uzatabilirsin.
San Sebastian Cheesecake pişirme süresini tamamladıktan sonra 20 dakika fırında kapağı kapalı olacak şekilde dinlendir. Sonra bunu fırın kapağı yarım açık olacak şekilde 20 dakika daha beklet. En son çıkartıp oda sıcaklığında soğuyana dek bekletip buzdolabına koy. Dediğim gibi bence durdukça daha enfes bir lezzet oluyor, ister soğuduktan sonra ister bekleterek servis edebilirsin. Üzerine sos ilave edip etmemek konusunda seçim senin. Önce tadına bakıp karar verebilirsin.

blank

E hadi mutfağa, şeker tadında bir cheesecake yapmaya…

 

Bir cevap yazın

10 + 19 =