Limonata Yapımı

Son haftalarda soğuk karpuz, buz gibi su bile seni kesmez mi oldu? Peki dondurma, o da mı işe yaramıyor? Biliyorum biliyorum sıcak basıyor ve sen sürekli fresh, daha serin, hatta ekşi tatlar arıyorsun. Benim derdimse sıcak basmasından çok daha başka. Küçük bir arkadaşın gecenin bir körü limon kabuğu yedirtmesiyle başladı her şey. İşte o yüzden geliyor gönlümün efendisi kurtarıcı tarif. Vee karşında efsane limonata yapımı…

Baştan söyleyeyim, bardağa doldurup içmek dışında hiç bir katkım yok bu işte. Tüm ölçü, ayar, hazırlama, karışım Çiko Bey’e ait. 🙂 İlk denemesine rağmen bizim Cankuş’tan tam puan alan babamızın eline sağlık diyor ve malzemelerle başlıyoruz.
Malzemeler

– 5 adet limon
– 4 yemek kaşığı toz şeker
– 5 su bardağı su
– Nane yaprağı ya da elma dilimleri (isteğe bağlı)
Limonata Yapımı

– 5 adet limonun kabuğunu beyazlarını almadan rendele.
– Rendelediğin limon kabuklarını 4 yemek kaşığı şeker ile karıştır. Buradaki işlem karıştırmaktan çok birbiri ile harmanlanacak kadar yoğurmak olmalı. Ne kadar harmanlarsan o kadar fresh bir tat elde edersin unutma.
– Kabuklarını rendelediğin 5 limonun suyunu sık ve karışımın üzerine döküp iyice karıştır.
– Son olarak 5 su bardağı suyu ilave et ve tüm karışımı süzgeçten geçir. Şimdi soğuması için buzdolabında beklet.

Soğuttuğun limonatanı buz ilavesi ile ister taze nane yaprağı ister elma dilimleri ile servis et. Gördüğün gibi evde limonata yapmak işte bu kadar basit. Olsa da bir pastane limonatası içsek demek yerine hadi yapta içelim akımı başlasın. E hadi afiyet olsun.

Bir sonraki tarife kadar şeker tadında kal…


Bir cevap yazın

2 + 10 =