Her Kahve İçilir mi?

Kışın gelmesi ile sahlep, kestane, bal kabağı, portakal açılışını yaptık. Evet bunların hep bir mevsimi var ama birde kahve mevsimi var ki sorma…

Kahvenin de mevsimi mi olur?

Bence olmaz, ama kışa da bir başka yakışır. Yağmuru izlerken yada karın içinde yürürken yudumladığın kahvenin hazzını ne bir masa başında ne bir yaz sabahında alamıyorsun. Yani ben alamıyorum. O yüzden kahvenin mevsimi olmaz ama bol kahvenin mevsimi olur. İşte o mevsimi de bol yağışlı bir günden selamladım bu gün.

Kahve keyfi

Efendim, kahve tüketiminde çığır açan zamanlar olmuyor değil ama her kahve içilir mi orası hem damak zevki hemde hesap.
Son zamanlarda Türkiye’de de 3. dalga kahvenin yaygınlaşmasıyla (Bkz: Üçüncü Dalga Kahve Nedir?) iyi markalar ve kaliteli kahve ekipmanları da satılmaya başladı.
Malum adım başı kahve dükkanı oldu, baristalar desen yarışıyor mübarek. Yanyana dükkanlar tıklım tıkış dolu, neden? Kahve içeceğiz ya çünkü!

Genel olarak gezmeyi, yeni bir mekan keşfetmeyi çok severim ama gittiğim her yeni mekanda ilk merak ettiğim hep kahvesidir. Acaba iyi yapıyorlar mı?
Hayır, her mekan iyi kahve yapamıyor.

Peki ama kahvenin iyi olduğunu nasıl anlarız?

İyi kahve

Peşinden gittiğim nefis kokular hiç bir zaman beni yanıltmadı, iyi kahveyi öncelikle kokusudan anlayabilirsiniz. Daha sonra renginden.

Renginden mi? diye kendini tekrarlama. Kimi bulaşık suyunu önüne filtre kahve diye getiriyor, kimi türk kahvesi diye bol telveli su. Yani o kadar telvesi var ve pişmemiş ki bir yudumda içtiğin sudan sonrasında bunu hemen görmen kaçınılmaz.

Neyse koku dedik, renk dedik ve geldik son bölüme. Son aşama tat. İşte burdan sonrası kişinin kendi ile alakalı. Kokusu ne kadar güzel olursa olsun sen eğer o kahvenin ilk yudumundan keyif almadıysan iyi kategorisi altına da koyamazsın.
O yüzden damak zevki alanında her kahve içilmez diyoruz.

Peki hesap kısmının alakası nedir diyecek olursan;
İyi kahvenin evde de pekala yapılabileceğini söylerim sana.
Taze kahve alacaksın, bu kadar net!
Türk kahvesinin tazesini Eminönü’nden alman mümkün ama filtre kahveyi, espressoyu taze bulman pekte kolay olmuyor. Kahvenin bayatı da zaten işkence.
Bugüne kadar içtiğim en iyi filtre kahve Walters Coffee’de oldu ama dersen ki yolum düşmez, internetten alabileceğin taze kahve satan siteleri söyleyeceğim, not et.

http://www.kahvefabrikasi.com/ > Yöresel kahveleri arasında Brazil Fazenda’yı dene.
https://www.coffeenutz.net/ > Kenya en başta yerini alır.
http://www.e-gurme.com/ > Aromalı kahvelerden fındıklı olanı deneyebilirsin.

Ve artık evde kendinde gayet iyi kahve yapabilirsin. Kahve demleme metotlarını da bir başka yazımda anlatacağım.

Şimdilik şeker tadında kal…

Bir cevap yazın

1 × three =