• Home
  • /
  • Genel
  • /
  • Hamilelikte Yapılacaklar Listesi

Hamilelikte Yapılacaklar Listesi

Aslında bu başlığı doğurmadan önce yapılacaklar diye düzeltmek istiyorum ama kaba mı olur bilemedim. Neyse neyse bunu bir giriş cümlesi kabul edemeyiz değil mi? Öyleyse…

Gel benim hayatının bağrında güzelim günlerinin sefasını süren sevgili arkadaşım, gel… O ciyak sesli hayatına girmeden önce neleri geri tepme diye sana bir iki lafım olacak. Şimdiki aklım olsaydı diye cümleler kurmak istemiyorsan gel de kulak var diyeceklerime. Hayatında daha önce deneyimlemediğin bir serüvene doğru yol alıyorsun, o yolu tamamlamadan önce yani açıkça diyorum ki çok geç olmadan önce şu aşağıdaki hamilelikte yapılacaklar listesini bir tamamla.

Uyu

Bak bana bunu çok söylediler, bol bol uyu, her boşluğu uyku ile doldur dediler, dediler de dinlemedim. Neden? Çünkü uyusam stok mu olacak dedim, çocuk ağlarken dur şu stoktan yarım saat kullanayım mı diyeceğim dedim dedim dedim iyi halt ettim. Evet stoklanmıyor, istersen 24 saat uyu, o bebe gelince neler olacak ben söylemeyeyim sen yaşa ama sen yinede bu hamilelik süresince bol bol uyu. En kötü kısa gün karı dersin.
Gez

Anne olduktan sonra aradığım ikinci şey, gezmek. Evet çevremde çocuğu olanlara bakıyorum ben Can ile yine bayağı geziyorum hakkımı yemeyeyim ama yinede sorumluluk olmadan elinde saat emzirme vakti, kaka vakti, uyku vakti beklemediğin şu günlerin tadını çıkar. Sırtında bebek çantası, boynunda kanguru olmadan sadece bir cüzdanlık minik çantanı kap ve bol bol gez.

Banyo Yap

Bak işte bu var ya yemin olsun inanılmaz bir lüksmüş. Başından aşağı inecek ılık su ne büyük nimetmiş. Suyun sesinden bebek içeride ağlıyor mu diye duymaya çalışmadığın şu günlerini uzun uzun banyolarla taçlandır.

Yemek Ye

Bak bunu da saatlerce yap, çünkü artık sıcak yemeğin nasıl bir şey olduğunu pek anımsayamayabilirsin. Uzat bacaklarını diğer sandalyeye yayıla yayıla geniş geniş ye o yemeği. Sakın hızlı hızlı yeme. Domatesle, pilavla uzun uzun bakış sonra onu yavaşça, aşkla at ağzına. Ne bileyim tadına vara vara çiğne falan çünkü doğurduktan sonra öncelikle el sayın teke düşecek sonracığıma o yemek mutlaka bir soğuyacak ve aşırı hızlı yemekten tüm yediklerin boğazına dizilecek ve sen ne yediğini anlamadan sofradan kalkmış olacaksın.
Kitap Oku

Bol bol kitap oku. Bebeğim doğsun o uyurken ya da onu uyuturken okurum deme, şaftın kaymışken uyuyacağın zamanı kitaba ayırmazsın, ayıramazsın. Beş dakika uyumak için saatlerce çişini bile tutacaksın, demedi deme.

Eşinle Vakit Geçir

Bırak elindeki telefonu, bilgisayarı. Birbirinizle uzun süre doğru düzgün konuşamayacaksınız. Kaka temizlerken araya kelimeler girecek, emzirirken dertleşmeye çalışacaksınız ama ı ıh yine olmayacak, akşam desen zaten geçmiş ola. İki lafın belini kırmak gerçekten özleniyor, yani yine ediyorsun ama öyle koyu bir muhabbet dönemiyor, bir ağlama sesi ile konu hopp kapanıyor.

Sohbet Et

Arkadaş gruplarının buluşmalarına asla hayır deme. Her ortamda bulun, kahve davetlerini es geçme. İster hamam olsun ister yemek ne olduğunun önemi yok, bebek muhabbetinden başka şeyler de konuşabileceğin zamanların tadını çıkar.

Sinemaya/Tiyatroya/Konsere Git

Mümkünse çıkan filmleri kaçırma, bak o derece doldur vakitlerini. Konserlerde çılgınca şarkı söyle, çünkü bebekten sonra bir süre kırmızı balıklarla kanka olacaksın. Tiyatro için inan sadece huzur için bile gidilir, o 9 ayını doldur doldurabildiğin kadar.
Tatile Git

Eşinle, arkadaşınla, ailenle hatta istersen kendi başına bile bir tatil yap. Bol bol yüz, gölgede kitap oku, müzik dinle ama bu son iki kişilik tatil olacağından bu fırsatı bence eşinle yakala. Günbatımını izle, başbaşa olmanın keyfini çıkar.

Boş Boş Duvara/Tavana/Etrafa Bak

Hiç gülme! O boş kafayla öyle dakikalarca tavana bakmak öyle büyük nimet ki… Bunu yaparken uzan, yayıl falan ses olmasın, acaba uyandı mı diye her dakika kameraya bakma.

Yer Verilince Kibar Olmaya Çalışma

Bak doğumdan sonra en en üzüldüğüm şeylerden biri bu oldu. Gözlerinin içine bakarsın biri de yer versin diye ama yookk artık karnında değil bebek, saygısı kalmadı. Zaten yer verme anlayışı olmayan bir ülkeyiz, bırak bari bu döneminde gösterilen nezaketi sevgiyle kucakla ve çök o koltuğa. 🙂
Eveett işte böyleyken böyle… Nankörlük yapmayayım, Can olmadan dışarıda çıktım arkadaşlarımla da buluştum gidip tek başıma kahvede içtim onu uyuturken kitabımı okudum ama bütün bunlar sınırlı saat aralığında ve hep diken üstünde. Endişen olmadan, acaba mı demeden bu günlerin tadını doyasıya çıkar güzel kardeşim. Annelik kesinlikle muhteşem bir şey ama hamilelik müthiş bir ayrıcalık, benden söylemesi.

Haydi doğurana kadar sen hamilelikte yapılacaklar listesini yapadur, bebişin geldikten sonra yine görüşürüz.

Bir cevap yazın

5 + thirteen =