Hamilelikte Seyahat

Hayatının en güzel zamanlarından birini geçiyor ve o büyük heyecan verici güne adım adım yaklaşıyorsun. Bir yandan korku, bir yandan endişe, bir yandan hayallerini şekillendiren düşünceler karmaşası içinde buluyorsun kendini. Tüm bunlar olurken eskisi gibi olmayacak biliyorsun ama ya eskisinden çok daha güzel olacaksa…
İşte ben tam olarak buna inandım, sığındım ve küçük adamımın gelmesini bekliyorum. Onunla her şey biraz daha zor olacak buna hazırım ama eminim daha anlamlı daha güzel olacak.

Peki onunla olacakları yaşayarak göreceğiz, gelince düşünürüzcüler evinizin en küçük üyesi gelmeden ne yapmalı sorusuna ne cevap veriyoruz. 😊

Gezin, vallahi çok gezin. Seyahat etmekten çekinmeyin. Uyuyun diyemiyorum, ben hamilelikten bu yana maksimum 6 saat uyuyabilir oldum. Her hangi bir sağlık sorununuz yoksa, doktorunuz uygun görüyorsa uçağa binmekten, yurt dışına çıkmaktan korkmayın. Çünkü bu iki kişilik en heyecanlı ve belki de dinlenebileceğiniz son tatil.
Evet gelelim hamilelikte seyahat etme kararınızı destekleyecek ve o tatilinizi unutulmaz kılacak püf noktalarına.

– Seyahat etmeden önce doktoruna danış.
– Erken doğum riskinin olup olmadığına emin ol.
– Sağlığın, kendini hissettiğin durumu gözden geçir.
– Yolculuğun için kara/hava/deniz yolları için hamileliğinin bilgisini önceden paylaşarak güvenliğini arttır.
– Hamileliğin ilk 3 ayı mide bulantıların, son 3 ayı bel ağrıların olacaktır ama yakın mesafelere kaçmak iyi hissettirir, erteleme.
– Tatilini kiminle geçirsen daha mutlu, daha rahat hissedersin karar ver. O özel anlarına kim tanıklık etsin sen seç. Çünkü değişiyorsun, vücudunun farklı tepkiler vereceği dönemdesin ve seni bu süreçte kim anlar bunu sen bilebilirsin.
– Yaz ayı için plan yapıyorsan güneşe ne yakın ne uzak ol, çünkü hissedeceğin sıcaklık senin kadar bebeğini de etkileyecek.

blank

– Gün batımlarını sakın kaçırma.
– Doğada bir tatil düşünüyorsan ortam şartlarına uygun rahat kıyafetler tercih et, akşam için romantik yürüyüşleri de hesaba kat.
– En en dikkat etmen gereken nokta sıcak su ve spa’dan uzak dur. Dinleneceğim diye gittiğin tatili zehir etme.
– Aman nasılsa hamileyim ye gitsin deyip her şeyin tadına bakmaya, abartmaya kalkma. Senin hoşuna gideceğini düşündüğün gıda bebeğini mutlu etmeyebilir. Tüm tatili karın ağrısı çekerek, serumlarla bitirmek istemezsin.
– Ve asıl önemli olan, yaptığın her şeyde bunu içindeki minikle birlikte yaptığının keyfine var. Yavaş adımlarla da olsa hamilelikte seyahatini en keyif alacağın şekilde planla, gez yürü uyu dinlen güneşlen. Yürümekten korkma. Yorulmaktan çekinme ama bunu yaparken kendini zorla demiyorum. Tat almaya bak ve her fırsatta yanındaki hayat arkadaşına birlikte farklı bir yolculuğa çıkmış olmanın mutluluğundan bahset. Paylaştıkça çoğalır bazı şeyler.
Belki hayatında bir kez yaşayacağın bu serüveni ne kadar iyi anılar biriktirerek geçirirsen o kadar mutlu bir hamilelik geçirdim dersin. Bunu mide bulantılarında bile var olduğu için şükrederek her istifrasını gülerek geçirmiş biri olarak diyorum. O yüzden karnına sarıl, planlarını erteleme ve şeker tadında kal.

Bir cevap yazın

5 + nineteen =