Evde Kolay Latte Yapımı

Eveett sen bir kahve seversin, hele o bol köpüklü üzeri şekilli mekilli olanlarına bayılıyorsun ama gel gelelim adam akıllı lezzeti olan kahveyi içebilmek içinde nerden baksan en az 20 TL ödüyorsun. Bir kahve severi ayda böyle kaç kahve keser peki? Buna can mı dayanır, can dayanmasını geçtim bütçe mi dayanır? İşte seni bu dertten kurtarmak için kolları sıvadım ve köpüklü mü köpüklü, lezzetli mi lezzetli, ucundan da şekilli mi şekilli evde kolay latte yapımı ile geldim.
Bizim gibi 40’ı henüz çıkmamış eli kolu bağlı evde pinekleyen anne babalar için hem pratik hem yarım saatlikte olsa keyif için, çocuğu olmayıp ama soğuk havadan burnunu kapıdan çıkaramayanlar için, vakti de engeli de olmayan ama bir kahveye çok para vermek istemeyenler için gelsin bakalım evde kolay latte yapımı.

Malzemeler

– Granül kahve (Ben nescafe’nin tek içimliklerinden tercih ettim. Emzirenler anneler kafeinsiz instant olanı kullanabilir.)
– Süt
– Şeker (Bence şekersiz çok daha lezzetli oluyor.)

Evde Kolay Latte Yapımı

– Kahve fincanına bir tatlı kaşığı kahveyi koyalım. Latte’de süt yoğun olduğundan ben şeker eklemiyorum. İsteğe bağlı olarak şeker ilave edebilirsin.

blank

– Yeteri kadar sütü cevzede kaynatalım. Süt kaynama noktasına gelmeden önce bir miktar sütü alıp kahvenin üzerine dökelim ve kendi kendine kahvenin çözülmesini bekleyelim. Aman ha karıştırma sakın.

blank

– Süt kaynayınca yarısından fazlasını fincana yavaşça dökelim. Cevzede kalan sütü de eğer varsa el mikseri ile yoksa da benim gibi french press ile iyice köpürtelim.

blank

– Köpüğü fincanın ortasına yavaşça dökelim. Bundan sonrası tamamen hayal gücüne kalmış. İster çikolata sosu dök, ister karamel. Ben kaşığın tersi ile kenarlara çıkan kahveyi yayıyorum. Ve işte hem pratik, hem lezzetli, hem bol köpüklü, hem de maliyetsiz evde kolay latte yapımı bu kadar basit.

blank
Şimdi bunun yanına birde tatlı enfesto yakışır. Mesele tiramisu, mesela cheesecake, mesela magnolia, mesela padişah lokumu. Hadi ver kararını, yap birini. Şimdi birde tarif aramakla uğraşma diye aşağıda bu tatlıları bırakıyorum. Tercihin hangisi seç bakalım. Ben ıslak kek tercih ettim, tarifi henüz blog’ta yok bak boşuna arama. O da yakında gelir ama. 😉

blank

İtalyan Usulü Orijinal Tiramisu Tarifi
San Sebastian Cheesecake
Frambuazlı Cheesecake Tarifi
Dünyanın En Kolay Tatlısı | Magnolia Tarifi
Padişah Lokumu Tarifi

E afiyet olsun, ıslak kek tarifine kadar şeker tadında kal.

Bir cevap yazın

seventeen + five =