Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Bebeğini kucağına sağ salim almış 13 günlük taze anne olarak hamileliğin başından sonuna kadar sürekli sorulan sorunun tek tek yanıtları ile karşınızdayım efenim. Hastane çantan hazır mı? Birde bunun türevleri var. Hastane çantanı yaptın mı, hastane çıkışı eksiklerin tamam mı, çantalarınız hazır mı, hatta üzerine çok vazife olan bunu kendine görev edinen teyzelerimizden de geliyor bir soru… O çantaları ne zaman hazırlayacaksın, olmuşsun 6 aylık, bebek aceleci olabilir! Evet olmuşum 6 aylık ama ya doğarsa? Ah ahh bırakın şu anaları nolursunuz ya…

Neyse çok uzatmadan doğum çantasında neler olmalı, hem anne hem bebek için aşağıda yazıyorum anacım hatta kendi listemi de iliştiriveriyorum. Ben bu konuyu bilhassa epey araştırdım o kadar lüzumsuz o kadar saçma şeyler yazanlar var ki… En sonunda bana ve bebeğime gerçekten ama gerçekten neler lazım olacaksa onları aldım attım çantaya. Mesela o abuk subuk sabahlıklı tüylü taşlı geceliklerden, kafamda kraliçeymişim gibi dolaştıracak koca koca taşlı taçlardan hatta kırmızı kurdelelerden bile almadım. Almadım noldu, bakayım hiçte bir yerimden bir şey eksilmedi. Tamam tamam başlıyorum. 🙂

Önce tabii ki canımız balımız biriciğimiz bebeklerimizin doğum çantasından başlayalım.
Bebeğin Doğum Çantasında Neler Olmalı?

1) 3 adet hastane çıkış kıyafeti

Bu adedi hastanede kalacağın gün sayısını hesaba katarak arttırabilirsin, çünkü bebeğin çişi kakası sızabiliyor, aldığın takım büyük gelebiliyor, mevsimine göre terleyebiliyor vs. Ben mesela alt değiştirme tecrübesizliğinden bebeğin bezini bol bağladığım için bir tulum eksik başladım. 🙂 He birde aldığım hastane çıkışının büyük gelmiş olması tek tulumla 2 günü geçirmemize neden olmuştu. Allah’tan hastane kendi kıyafetlerinden verdi. 😀 Demem o ki bu gibi şeylere hazırlıklı ol. Birde tam takım hastane çıkışı alınması da saçma. Patikli tulumlar bence çok daha iyi iş görüyor.

2) 3 adet çıtçıtlı badi

Kesinlikle ve kesinlikle doğum çantasında olması gereken bir şey, aman ha unutma sakın.

3) Eldiven, çorap, patik, şapka, yelek

2 eldiven, 3 çorap, 1 patik, 1 yelek, 2 şapka bence yeterli oluyor. En çok çoraba ihtiyaç duyuluyor çünkü miniklerin ayacıkları inanılmaz soğuk oluyor. Hastane odasının sıcaklığından biz büyükler bunalıyoruz ama onlar için ısı önemli. Bir tane bile olsa at bir polarlı çorap çantaya. Yelek ise mevsimine göre konulabilir.

4) Battaniye, müslin örtü, kundak, ağız mendili

Kalın ve ince olmak üzere iki adet battaniye, 1 müslin örtü ve isteğe bağlı olarak kundak olsun yanınızda. İnce battaniye bebeği sarıp sarmalamak için çok iş görüyor, kalın battaniye ise hastane çıkışında mutlaka yanında olmalı. Ben kundak almadım, çünkü bebeği kundaklama düşüncesinde değildim ama anneler, annelerimiz… Daha ilk günden çocuğu paket haline getirmeyi başarıyor.

5) Bebek bezi, ıslak mendil, alt açma bezi

İşte en en en olmazsa olmaz ihtiyaç bu üçlü. Bir paket ıslak mendil, 2 paket bebek bezi yeterli. Fazla eksik deme, ilk kaka ilk çiş o bu derken emin ol o bezler 2 günde bitiyor. Alt açma bezi 2 tane yeterli oluyor.
6) Pişik kremi, bebek yağı

Bebek yağını ben çantaya attım ama kullanmadım, koymak şart değil bence ama pişik kremine ihtiyaç oluyor. Hele ki yeni doğmuş bebeğin ne aralıklara altın pisleteceğini bilmeyecek kadar tecrübesiz bir anne ve bu konu hakkında bir kelime etmemiş hemşireler varsa bebeğinizin 4 saat sonra açılan altında pişik görmen kaçınılmaz.

7) Emzik, biberon, mama

Doğumdan sonra insan ne halde olacağını kestiremiyor, o yüzden emzirebilecek misin sütün gelecek mi bebek memeyi alacak mı sorularının arkasını doldurmak için biberon koydum, emzikte aldım yalan yok. Bebeğe emzik dayamayın deyip biberonla mama dayayan hemşireler, doktorlar bu nasıl bir tezatlıktır diye de ucundan giydirmek istiyorum!

8) Sarı tülbent

Bebek sarılık olmasın diye annemin zoru ile çantaya koyduğum tülbent tabii ki kullanılmadan eve geldi. Neden? Çünkü bebeğin sarılık olduğunu anlamak güç oluyormuş, o nedenle sarı kıyafet sarı tülbent kullanmayın diye bin tembihlerde bulunan doktorumuza buradan sevgilerimizi iletiyoruz.

9) Puset

Hastaneden eve dönüşte bebeği taşımanın en mantıklı yolu.

10) Takı yastığı

Aaa olmazsa olmazlardan biri daha. Süslü püslü fırfırlı o takı yastıklarından almazsan yuhlarlar seni. O kahrolası elalem ne derler var ya, o yüzden al canım sen bir yastık. Ben Can için yatağında kullanmak amaçlı bir yastık yaptırmış onu yanıma almıştım ama o takı yastığından daha çok emzirme yastığı görev gördü. Başına gelecektir, şaşırma. 🙂

Doğum Çantası Listem

Doğum Çantası Listem

Annenin Doğum Çantasında Neler Olmalı?

1) 1 adet pijama takımı, 1 adet gecelik, 2 adet çorap

Ben bir alt üst pijama takımı, bir gecelik aldım ama şimdiki aklım olsa pijama takımı yerine bir tane daha gecelik alırdım. Çünkü ister normal doğum ister sezaryen ol her halukarda kanaman vs olacağı için alt kısmı bağlıyorlar ve alt pijama giydiğinde işler biraz zorlaşıyor. Sürekli odaya hemşire gelip pansuman, bakım vs yapıyor o sürelerde pijama zulüm. En iyisi gecelik, benden söylemesi. Çorap konusu ise bak bu çok önemli. Ameliyathaneden çıktığında donuyorum diyor insan, sanırsın buzhanede günlerce kalmışsın. O ayaklar oluyor buz. E ayacıkları üşütmemek lazım malum gaz, aman dikkat!

2) Sabahlık

Ben açıkçası almadım, son dakika üşürsün edersin diye başımı yiyen annemi susturmak için evdeki yılbaşılı çam ağaçlı bir sabahlığı atıverdim çantaya. Giydim mi tabii hayır. Boşa kalabalık oldu sadece ama sen dersen ki ben gelen ziyaretçileri gecelikle karşılamak istemiyorum al bulunsun yanında.

3) Terlik, taç

İşte bu tamamen kişinin kendine kalmış. Ben öyle abartılı şeyler sevmediğim için taşlı tuşlu ışıltılı şeyler almadım. Eminönü’nden 1 TL’ye taç, 10 TL’ye beyaz yumuşak terlik, süslemelik hasır ve bir kaç kuru çiçek alıp tacımı ve terliğimi kendim yaptım. Bebeğimin hastane süslemesine uygun renklerle hazırladığım taç ve terliği ağrılardan hatırlayıp kullandım mı dersin? Tabii ki hayır, fotoğraf çekimi için aklıma gelmese öylece eve dönen eşyalardan olacaklardı.
4) Emzirme atleti/sütyeni

Açıkçası ben ne sütyeni ne atleti kullanamadım.Zaten canın yanıyor, birileri gelip sürekli memeni sıkıp süt çıkarmaya çalışıyor birde o eller arasında atleti sıyır yandan aç falan filan inan uğraşılacak iş değil ama gerekli mi gerekli.

5) Göğüs pedi, göğüs kremi

Bak kesinlikle hayat kurtarıcı. Bebeğin doğuyor ve sen bir anda hayatının en farklı deneyimini yaşıyor onu emziriyorsun. Acının başladığı bu noktada ilk andan itibaren mutlaka sür. Ben hala her emzirmeden sonra sürekli ‘Lansinoh Lanolin Göğüs Ucu Kremi’ kullanıyorum. Bebek bu varken memeyi emebiliyor da bir zararı yok yani.

6) Depent külot/Lohusa pedi

Depent külot eminim ki çok işime yarardı ama dikişler nedeni ile ben kullanamadım. Ped ise mutlaka ama mutlaka yanında fazla fazla olsun.

7) Kişisel bakım ürünleri

Deodorant, diş macunu, diş fırçası, banyoya girebilirim dersen şampuan ve saç kremi, tarak, makyaj malzemesi, düzleştirici gibi ihtiyacın olacağını düşündüğün bakım ürünleri için minik bir çanta hazırlayabilirsin. Bana en çok dudak nemlendirici ve el kremi lazım oldu.

blank

8) Toka

Bak bu hiçbir yerde yazmıyordu lanet olsun! Emzirmeye çalışırken yine o bin tane meme mıncıklayan eller arasında leş gibi terliyorsun ve her yerde tokaaaa diye aranıyorsun. At çantaya 5-10 tane bulunsun.

9) Eve dönüş kıyafeti

Rahat ve temiz üst, alt, çorap, iç çamaşırı ayır mutlaka dursun bir köşende.

Evet anne bebek doğum çantası bu kadar efenim. Birde süs eşyaları var ki onu başka bir yazıda az maliyetle neler yapılabilir konu başlığında yazacağım, inşallah.

Peki bunların dışında doğum çantasında olmasına asla gerek yok dediğim neler var? Yastık kılıfı, havlu, sabun vb. şeyler yazıyor her yerde bu aslında biraz da hastane ile ilgili. Bizim hastanemizde bunların hiçbirine gerek kalmamıştı. Eğer ki bunları karşılamayacak bir yer ise mutlaka yanında bulundur. Süt sağma makinesi de aynı şekilde. Hastane bu ihtiyacı karşılıyorsa boşa yük yapma. Lohusa kırmızı kurdele!!! Takmadım. Al da basmadı, karabasan da! Bu tezi çürüttüm sanırım.
Tüm bunların yanında bir de genel olarak mutlaka yanına alacakların;

1) Refakatçi için pijama/eşofman/terlik

Bizim evimiz hastaneye yakındı, o yüzden ayrıca bir çanta yapmadık ama ihtiyaca göre yapılabilir.

2) Fotoğraf makinesi

3) Şarj aletleri

4) Kimlikler

5) Doğum parası

Benden bu kadar, of ne çok konuşmuşum. Haydi bir sonraki yazıya kadar şeker tadında kal. Bebem ağlıyor, ben kaçtım. 🙂
Bir cevap yazın

11 + 1 =