Daha Sade Bir Hayat Mümkün Mü?

Sence de bazen hayatı olduğundan daha da zorlaştıran, dramatikleştiren sen, ben yani aslında biz değil miyiz? Halbuki hiçbir şey o kadar zor ve stresli olmak zorunda değil. O zaman hadi 2018’de kendimiz için bir şey yapalım. Mesela hayatımızı sadeleştirelim, sadeleştirdikçe de zenginleştirelim. Daha sade bir hayat mümkün mü, gel beraber konuşalım.

Daha sade bir hayat için çok kolay yapabileceğin bir kaç şey ile başlayalım. Mesela;

Gardrobunu Sadeleştir

Çünkü; her gün yepyeni bir şey giymek, asla giymediğin onlarca parçayla dolabını, odanı, evini doldurmak zorunda değilsin. Kısacası, bu kadar fazla eşyaya sahip olmanın bir önemi yok. Dolabın tıka basa dolu olması hayatındaki karmaşayı daha da arttırır, az eşya ile yarattığın sade yaşam huzur getirecek emin ol. Kıyafetlerin yerine hobilerine, hatta kendine yatırım yapmayı tercih et. Ayrıca, alışveriş miktarını azalt kullanmadığın giysilerini de ihtiyaç sahiplerine ver. Hem azalmışlık seni hafifletecek, hemde bir başkasının mutluluğu ile ısınacaksın. Her yeni bir şey almak istediğinde başka bir ihtiyacın olduğunu hatırlat kendine ve olanla yetin hatta düşün; ayağında yırtık ayakkabı ile işe, okula giden insanları. İnan; hayat aynanın karşısında saatler geçirmek için fazla kısa.

Yaşam Alanını Düzenli Tut

Hayatın sadeleşsin istiyorsan yaşam ve çalışma alanın da sadeleşmeli. Hatta bazen bunu hayatındaki insanlar için bile yap. İhtiyacın olmayan her şeyden kurtul; kendine daha fazla alan yarat. Dağınıklığının bile bir düzeni olsun. Huzur düzenli olmakta.
Not Al

Belki bir ajandaya, belki bir deftere, zor gelirse görebileceğin bir yere yapılacaklar listesi as. Amaç, önündeki koca bir haftayı nasıl geçireceğin hakkında fikrinin olması. Hem yazınca kafan da rahatlar, aklında tutmaya çalıştıklarınla hafızan boşa yormazsın. Özellikle yoğun tempoda çalışan biri için her şeyi akılda tutmaya çalışmak oldukça yıpratıcı, bu eziyeti kendine yapma.

İnternet İle İlişkini Sınırla

Sadece kendin için dijital dünyadan uzaklaş; çevrimdışı ol. Başkalarını seyretmeyi bırakıp senin de bir şeyler yapman gerek, farkına var. İnsanların yapmacıklıklarından, sahte hayatlarından başka ne görüyorsun? İlla ilişkili olacaksan araştır, daha çok araştır ama faydasını göreceğin şeyleri.

Ve geldik en güzel sadeleşme bölümüne… Burada daha sakin kafa, daha dingin daha stretsiz hayat için bir kaç nacizane; ister tavsiye de, ister fikir, ister sıralanmış madde adına her ne diyorsan bırakıveriyorum.

Etrafındakilerin Hiçbir Söz ya da Hareketini, Hiçbir Olayı Kişisel Olarak Algılama

Çünkü;

1) Bu hayatta her şey seninle ilgili ya da sana özel değil. İnsanların emin ol senden başka uğraşları, hayatları da var. Zaten kendinden eminsen bu konuda tasan niye?

2) Başına gelenler karşısında söyleyeceğin her söz, alacağın her tavır senin seçimin.

Gidişat, olan bitenden çok, olan bitene gösterdiğin reaksiyonla belirleniyor. Ortalığı yakıp yıkmak, dert tasa sinir hazımsızlık her neyse onu daha karmaşık hale getirmek de bir seçenek, bu da böyle olsun deyip sadelikle yola devam etmek de.

Hayır Demeyi Öğren

Daha önce de Sebebi Ego yazımda yazmıştım, kendimin bile henüz başaramadığı ama aslında tam bir rahatlama yöntemi: Hayatta gerçekten hayır denebilecek zamanlar var. İçine sinmeyen her şeyi rahatça reddedebilmelisin. Direksiyon daima sende olsun. Sevdiklerini mutlu edecek diye kabul ettiklerin seni mutsuz ettiğinde, sevdiklerin de dolaylı yoldan mutsuz olmayacak mı? Bu bir döngü, unutma!

Bahane Üretmeyi Bırak ve Sevdiğin Şeyleri Yapmaya Vakit Ayır. Hemde Ertelemeden, Hemen!

‘Zamanım yok’ cümlesini ne kadar çok kuruyorsunuz? Son zamanlarda sık sık duyduğum bu cümle, hayatını daha komplike hale getirmekten başka bir işe yaramıyor. Aslında; bahane üretmek de bir tercih, Kendine ‘istiyorsan, yaparsın’ telkinini vermekte…
Örnek olsun dersen; o kitabı okuyacaksan, hemen şimdi okumaya başla. O dansı öğreneceksen, hemen şimdi bir kursa kaydol. Bitirmeye ne kadar uzak olduğun önemsiz, başlamak sana güç verecek.
Zaman gerçekten küçük hesaplarla harcanmayacak kadar değerli ve hayat keşkelere sığınamayacak kadar kısa…
Umarım 2018 herkes için sağlıklı, hayırlı, bol bereketli, huzurlu, barış içinde ve daha sade bir hayat ile geçer.
Sağlıcakla ve şeker tadında kal…

Bir cevap yazın

15 − four =