Bebek Odası Dekorasyonunda Sadelik

Hayatının en heyecanlı dönemi hangisiydi?
Sevgililik?
Evlilik?
O çok istediğin Avrupa seyahati?
Ya da almak istediğin o motor için birikim yaptığın zamanlar?

Evet evet hepsi çok özel, çok güzel, çok heyecanlı süreçlerdi ama… Ama gel gör ki bir şey var, işte o bambaşka…

Bebeğini beklemek…
Bilmediğin, görmediğin bir şey için nasıl olur da bu kadar merakla beklersin, özenirsin, sabredemezsin. Onu hissedene kadar tüm bunları anlamak pek mümkün değil. Bebeğin ile ilgili her aşama apayrı muhteşem bir duygu. Adı ne olsun, ne alayım, nasıl hazırlanayım, bu oyuncağı sever ama dur öbürü de olsun. Derken derken asıl en çok özendiğin odası olur. Duvar kağıdından, badananasına, avizesinden, halısına hepsi ama hepsi onun için tek tek üşenmeden araştırılır, hazırlanır ve o gelene kadar bu tatlı telaş hiç bitmez.

Bu süreçte kafa karışıklığının olması çok normal, o yüzden bir kaç küçük fikir için buradayım. Artık bir anne adayı olarak sanırım bir iki bir şey söylememde sakınca olmaz. 🙂

Hadi o zaman başlayalım…

Bebek odası hazırlarken nelere dikkat etmeli, neler tercih edilmeli?

Bir kere ne istediğine net karar ver. Sade – kibar bir şey mi istiyorsun, gösterişli mi, konforlu mu, eğlenceli mi?

Bence burada ebeveynler kendi göz zevklerinden çok, bebeğinin mutlu olacağını düşündüğü alanı yaratmaya çalışmalı. Bebek odası dekorasyonunun fonksiyonel ve estetik olmasına özen göstermeli. Bu odada bebeğinden sonra vakit geçirecek anneler hem bebeğinin hem kendinin konforundan ödün vermemeli. Bebeğin uykusunun kaliteli olması, odanın en büyük görevlerinden biri olmalı. Bu nedenle bence renk, mobilya, aksesuar ve ev tekstilleri son derece önemli.

O yüzden şatafatlı, gösterişli, allı pullu bir oda yerine daha sade, daha zarif bir oda tercihi doğru karar olacaktır. Unutma, bu zaten senin değil bir başka bireyin dünyası.

Peki bebek odası dekorasyonunda sadelik nasıl yakalanır, nelere dikkat edilir?

Bebek odası dekorasyonununda öncelikle renklere karar vermelisin. Bunun için beyaz, pudra gibi renkleri bir ya da iki renk ile kombin yapabilirsin. Hatta tek bir rengin farklı tonlarıyla güzel gölge oyunları yapmak enfes bir hava katar, benden söylemesi. Örn; pudra ve açık kahve tonlarıyla sade, zarif ve ferah bir oda yaratman mümkün ya da son zamanların en efsane rengi gri ve lila muhteşem görüntü oluşturacaktır.

Bununla birlikte mobilya seçimi oldukça önemli. Mobilya seçiminde çok renkli olmayan, daha sade olanları tercih edebilirsin. Böylelikle bebeğin büyüdüğünde de mobilyaları, bebek odasını andırmayacak şekilde çocuk odası için dönüştürebilirsin. Ayrıca yumuşak tekstiller de hem zarif bir dekorasyon hem de konforlu bir oda için olmazsa olmazlardan.

Bebek odasında kullanacağın aydınlatma ürünlerini de birkaç farklı amaca hizmet etmesi üzerine kurgulayabilirsin. Örn; bebeğinin uykuya geçişi ya da oyun oynayacağı saatler için farklı ışıklara ihtiyacı vardır. Bunun için lambader, abajur ve sarkıt lambalardan yararlanman elegant bir bebek odası için güçlü seçim olacaktır.
Bebek odası dekorasyonunda sadelik aynı zamanda doğru aksesuarlardan geçiyor. Aksesuarlarda çok zengin renkler kullanmamanda fayda olacaktır. Odanın tüm dekorasyonuna katkıda bulunacak, farklı renklerle dekorasyonu zenginleştirecek aksesuarlara yer vermek daha uygun adım olabilir. Mobilya alırken mutlaka bebeğinin sağlığı için seçimler yapmalısın. Bebek odasında halı seçimini kolay temizlenebilir ve alerjen olup olmadığını yönünde kullan derim. Bunlar dışında duvar sticker’ı, tablolar, raflar tamamen senin zevkine kalmış. Boyucu ve karmaşık oda sadece bebeğin alanını daraltır bunu unutma.

Tüm bunlara örnek bir kaç model iliştiriyorum, gel birlikte bakalım.

 

 

 
 

 
Bir sonraki yazıya kadar şeker tadında kal…

Bir cevap yazın

12 − twelve =