Bal Kabağının Faydaları

Bal kabaklı kek tarifinde az biraz bahsettiğim gibi insan vücuduna faydaları say say bitmez bir besin bal kabağı. Kalsiyum, magnezyum, demir dedik peki başka neleri var bu kabakgil ailesinin en şirin üyesinin.

Bal kabağının faydalarını tek tek sıralamadan önce tekrar üzerinde durmak istiyorum. Anneler için süt yapıcı, gebeler için magnezyum, kalsiyum takviyesi, çocuklar için vitamin deposu olduğunu aklımızda bulunduralım ve başlayalım efeğm.
Kış aylarında metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte vücut direnci azalmakta ve enfeksiyonlara daha açık hale geliyor. Halsizlik ve yorgunluk şikayetleri de tam olarak bu dönemde artmaya başlıyor zaten.

– Güçlü bir A vitamini kaynağıdır, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
– C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudu mikroplara, patojenlere karşı savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur. Ayrıca kolajen üretimini destekleyerek cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.
– İyi bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır.
– İçeriğindeki kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, demir ve fosfor ile kemik dokularındaki hasarın iyileştirilmesine, kemik gelişimine destek olur. Tam da gelişim dönemindeki bebek ve çocuklarınız için tercih etmeniz gereken besin bal kabağı oluyor.
– Sağlığa sayısız faydası bulunan Omega 3’ün bal kabağında da mevcut olduğu unutulmamalıdır.
– Kabız sorunu yaşayan bebek ya da çocuklar için şifa deposudur.
Bir cevap yazın

18 − three =