Az Para ile Nasıl Çok Gezilir?

Teknoloji hayatımızın merkezi olduğundan beri başkalaştık yada başkalaştırıldık. Seni sen olarak değil de sosyal medya tanıtımı çerçevesinde tanıyanlar, yargılayanlar, ayılanlar bayılanlar her neyse bunları çoğalır gider.
Bunları geniş zamanda iyi/kötü yanları ile ele alacağım ama öncelikle yaptığımız check-inlerden paylaştığımız fotoğraflara göre tanıyan ve bu doğrultuda en çok sorulan yerden gireceğim bu gün konuya.

+ Çok kazanıyorsun galiba? (epey meraklı kişilik)
– Hayır, yaptığım işe nazaran alakasız bir rakama çalışıyorum. (birde açıklama yapma zorunluluğu hissi)
+ Ama her hafta geziyorsun, valla ne zaman nerdesin takip edemez olduk, yetişemiyoruz sende ağlanma… (!)
– Hesabımı biliyorum, hasetlenmek yerine sende yapsana. (adım adım beni takip etmezsen ölürüm bak, noluuurr profilimden ayrılma mı demiştik?)

Yalan yok iki kişinin maaşı giren bir evim var, ancak neye ne kadar yetebiliyorum bu tabi ki tartışılır. Malum İstanbul büyük şehir, ne yolu, ne mutfağı, ne faturası yetişmek zor çoğu zaman. Ancak buna birde gezmeleri, kendine vakit ayırmaları eklersek yorganın epey dışında kalmak kaçınılmaz.

Şimdi gelelim esas meseleye… Paranı nasıl yönetebilir ve az para ile nasıl çok gezebilirsin?

Az Para ile Çok Gez

Evli olmak ve bekar olmak arasında inanılmaz bir uçurum var, dolayısı ile o iki kişinin maaşının girdiği evler öyle çokta büyümesin gözünde. Çünkü herkesin ilgilendiği konu senin nasıl yetebildiğin değil, ne kadar maaş aldığın ve bunu nasıl harcadığın. Üstelik bu sadece seni ilgilendiren bir konuyken…

Çünkü senin kazandığın, yediğin, içtiğin, giydiğin, gezdiğin niyeyse başkasının sorunu haline geliyor. İnsanlar bu hakkı kendilerinde nasıl buluyor bilmiyorum ama en iyisi paramı nasıl yönetiyorum bütçemi nasıl koruyorum ne yapıyorum da elimden geldiğince anılarımı biriktiriyorum bir anlatayım istedim. Belki sana da faydası olur, denemek bedava.

Ben hem çok gezip hemde rahat yaşamanın yolunu hesaplı ve idareli olmaya bağlıyorum ve bu yüzden para beni değil ben onu yönetiyorum. Hemde kontrollü bir şekilde…
Saçma sapan yerlerde inanılmaz paralar harcamak yerine; tamda olmam gereken yerde çok zorda kalmayacak şekilde mutluluğu yakalıyorum.

Aldığın maaşla hem ev geçindirip hemde ayda iki şehir görmen yada birden fazla aktivite de bulunan mümkün, nasıl mı?

Paranı yönetebileceğin bazı siteler var istersen onu kullan, istersen benim gibi bir defter al ve tut notlarını. Gülme, bu bahsettiğim bakkal defterinden değil ! Senin anılarına sürekli birikim yapabileceğin, kendini çoğaltabileceğin bir defterden söz ediyorum.
Defterin başına gelirini, altına da giderlerini yaz. Bunlar mecburu giderler olsun. Kira gibi, kredi gibi, fatura gibi. Kalan net tutarını da mutlaka o noktada koru. Bunun içinde; yolda canın çekti diye aldığın simiti bile yaz. Bununla da uğraşılmaz ki deme. O 1,25 TL’yi her yazmadığın günde ciddi rakamlara tekabül ediyor. Şimdi bundan sonrası önemli.
Bir cafeye gidip bir kahve içiyorsun belki yanında bir tatlı, hesap en az geliyor 30 TL.
Başka bir gün arkadaşlarınla yemek yiyorsun; hesap bu sefer 25-30 TL
Diyorsun ki; hafta sonları evde mi pinekleyeyim. Alıyorsun başını ve yine ya bir cafeye ya bir mekana gidiyorsun. Aslında bunu her zaman yapıyorsun, yada yapabilirsin.
Bense; bir cafede içebileceğim kahveyi evimde yapıp huzurla içiyorum ve bu bir kaç günlük ev yaşantım cebimde 100 TL olmasını sağlıyor. Sonra o 100 TL bir sonraki hafta sonu beni bir şehre götürüyor.

bridge

Kampanya sitelerinde 59,90 a günü birlik tur da buluyorsun, 25 TL uçak bileti de… Bunu nasıl değerlendireceğin sana kalmış.
Demem şu ki; her hafta sonunu sıradan her zaman yapabileceğin şeyleri yaparak geçirmektense paranı yönet ve anı kumbaranı ayda 2 kez doldur.

Yaklaşık 1 senedir tuttuğum hesabım ile ne hayatı kaçırıyorum ne de zorlayıcı masraflar altında kalıyorum.

Hayatta yapman gereken şeylerin listesi hiç bir zaman bitmeyecek. O liste kabardıkça ve senin de elinde paranın değeri olmadıkça hiçbir anlamı kalmayacak.

Bütçe işi ince bir iş kabul ama korkma, anıların arttıkça nasıl da kolaymış diyeceksin.

Ben sana kolay yoldan para yönetimini iyi yaparak nasıl fazla gezebileceğini, paranı nasıl yönetip hesabını tutabileceğini anlattım. Şimdi kalemi al eline çünkü sıra sende…

Bir cevap yazın

three × 4 =